شادروان مهندس مهدي بازرگان،‌ در انتهاي دي ماه سال 1373 سرانجام دعوت حق را لبيك گفته به رحمت واسعه او ملحق شد، در حالي‌كه ميراث عظيمي از كتاب، مقاله و سخنراني‌هاي ارزشمند برجاي نهاده بود.حركت مؤثر گسترده‌اي كه او در بستر «فرهنگ و دانش» آغاز كرد، اكنون نيازمند همتي ديگر بود تا آن ميراث گرانسنگ را به‌دقت گردآوري، تنظيم و در قالبي هماهنگ منتشر سازد.

بدين خاطر جمعي از ياران، همفكران و نيز اعضاي خانواده آن مرحوم تصميم گرفتند تا با تأسيس بنياد فرهنگي مهندس مهدي بازرگان به اهداف ذيل جامعة عمل بپوشند :

1- جمع‌آوري، تنظيم و انتشار كليه آثار مكتوب، صوتي و تصويري مهندس مهدي بازرگان،
2- مطالعه و تحقيق پيرامون:
1. 2- اصول و زمينه‌هاي فكري،‌ فرهنگي و اجتماعي مهندس مهدي بازرگان،
2. 2- ادامه تكميل و توسعه تحقيقات علمي مهندس بازرگان در زمينه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و معارف اسلامي به‌ويژه قرآن‌ شناسي،
3. 2- انجام تحقيقات مفيد در زمينه‌هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي.

جمع‌آوري آثار
در اين زمينه، تا كنون بنياد فرهنگي توفيق يافته است كه حدود 400 اثر را شناسائي كرده و از آن ميان 365 اثر را جمع‌آوري و در اختيار گيرد. آثاري كه مجموعه‌اي از مصاحبه، سخنراني، مقالات و كتب گوناگون است و در زمينه‌هاي مختلف علمي، فني، اجتماعي، سياسي،‌ مذهبي و قرآني به‌ شكل نوار صوتي، دست‌نوشته، حروف‌چيني و يا چاپ شده موجود بوده است.
بنياد در زمينه جمع‌آوري آثار صوتي و تصويري نيز كوشش بسيار داشته لكن متأسفانه بخش قابل توجهي از آثار صوتي و نيز تصويري كه جمع‌آوري شده بود از اختيار بنياد خارج شده و اكنون در اختيار نهادهاي قضائي است و هنوز تلاش‌هاي بنياد جهت بازپس‌گيري آنها ثمري نداشته است.

نشر آثار
تمام آثار زنده ياد مهندس بازرگان،‌ بر اساس برنامه‌هاي تنظيمي در قالب مجموعه‌هاي آثار ارائه شده و يا در برنامه انجام است. اين آثار از نظر موضوعي و با توجه به تاريخي كه توسط مؤلف فقيد ارائه شده است،‌ در برنامه تدوين قرار دارد. تا كنون 85 اثر در قالب 8 مجموعه آثار منتشر شده و يك مجموعه نيز در دست انتشار قرار دارد:
1- مجموعه آثار (1)، با عنوان «مباحث بنيادين»
2- مجموعه آثار (2)، با عنوان «بعثت (1)»
3- مجموعه آثار (3)، با عنوان «يادداشت‌هاي روزانه»
4- مجموعه آثار (4)، با عنوان «مقالات اجتماعي و فني»
5- مجموعه آثار (5)، با عنوان «آموزش قرآن»
6- مجموعه آثار (6)، با عنوان «مدافعات»، در دست انتشار
7- مجموعه آثار (7)، با عنوان «مباحث علمي،‌ اسلامي»
8- مجموعه آثار (8)، با عنوان «مباحث علمي، اجتماعي، اسلامي»
9- مجموعه آثار (9)، با عنوان «مباحث ايدئولوژيك»

ساير انتشارات بنياد
بنياد علاوه بر آثاري كه از زنده‌ياد مهندس بازرگان منتشر نموده تا كنون 16 جلد نشريه براي معرفي اين شخصيت و يا همگامان وي و نيز در رابطه با اصول و زمينه‌هاي فكري او به شرح زير منتشر كرده است:
1- يادنامه اولين سال درگذشت زنده‌ياد مهندس بازرگان
2- در تكاپوي آزادي،‌ قسمت اول
3- در تكاپوي آزادي، قسمت دوم
4- يادنامه دكتر يدالله سحابي
5- دومين يادنامه دكتر يدالله سحابي
6- يادنامه شهيد بزرگوار، دكتر مصطفي چمران
7- آخرت و خدا، هدف بعثت انبياء
8- دين و حكومت
9- در سايه سرو آزادي
10- شورا و بيعت
11- دستي از دور بر آتش آگاهي بخش مطبوعات
12- خاطراتي از پيش‌گامان
13- در عرصه اصلاحات و نوگرايي ديني
14- راه بازرگان
15- پدر بزرگ من، بازرگان
16- بازرگان ؛ راه پاك

تهيه فيلم مستند «نقشي به ياد»
در سال 1379 بنياد تهيه فيلمي مستند - داستاني از زندگاني و افكار مهندس بازرگان را در دستِ اقدام قرار داد. اين فيلم با كارگرداني هنرمند ارزشمند و فقيد سينما محمدرضا شريفي، مراحل دقيق و دشوار مصاحبه با ياران، همفكران، ‌خانواده و نيز بسياري از كساني كه در مقطعي از زندگي پرفراز و نشيب آن زنده‌ياد با او همراه بوده‌اند، پشت سرنهاده و سرانجام در سال 1383 اندكي پيش از درگذشت شادروان شريفي، با نام «نقشي به ياد» آمادة ارائه و نمايش گرديد.
در حال حاضر مراحل تكثير اين فيلم در حال انجام بوده و بنياد اميدوار است بتواند در آيندة نزديكي آن‌را به‌صورت DVD در اختيار علاقه‌مندان قرار دهد.

برگزاري همايش علمي - فرهنگي
در دهمين سالگرد درگذشت مهندس بازرگان، بنياد همايش علمي – فرهنگي بزرگداشت آن زنده‌ياد را در 29 و 30 ديماه 1383 در حسينيه ارشاد با موفقيت برگزار كرد. در اين همايش 29 مقاله در 6 نشست عمومي ارائه شد و در نهايت اين مقالات همراه با 12 مقاله ديگر كه امكان عرضه آن در جلسات ممكن نگرديد به صورت كتابي با عنوان «بازرگان؛ راه پاك» تدوين و به چاپ سپرده شد.

تهيه فيلم مستند «به ياد بازرگان»
بنياد در سال 1383 مبادرت به تهيه فيلمي مستند و فشرده از آغاز خدمت زنده‌ياد مهندس بازرگان به عنوان نخست‌وزير دولت موقت جمهوري اسلامي، استعفا از دولت و درد دل با مردم، حضور در مجلس شوراي اسلامي و نطق‌هاي قبل از دستور، سخن‌راني در ميان مردم، خداحافظي و ترك وطن براي معالجه،‌ فوت، تشييح و خاكسپاري تهيه كرد و در دهمين سالروز فوت در حسينيه ارشاد آن را به نمايش گذارد و C.D آن را بين مردم علاقه‌مند و مشتاق توزيع كرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خواندن 1110 دفعه